Czyszczeni klimatyzacji. Dlaczego to robimy?

Mikroorganizmy wszechobecne w bioareozolu zwanym powietrzem są niewątpliwie najważniejszym czynnikiem pogarszającym jego jakość w pomieszczeniach, a zanieczyszczenie tego powietrza przez bakterie, grzyby, glony i pierwotniaki jest coraz częściej uznawane za problem rangi zdrowia publicznego i  prawdopodobną przyczynę tzw. “Syndromu Chorego Budynku”. Nieprawidłowo konserwowane urządzenia klimatyzacyjne mogą powodować choroby alergiczne i zakaźne, problemy z oddychaniem i reakcje nadwrażliwości. Ludzie, którzy są wrażliwi na problemy środowiskowe w pomieszczeniach, skarżą się na wiele różnych objawów, od bólu głowy, zmęczenia, nudności i zatkania zatok po podrażnienia oczu, nosa i gardła.

Oszacowano, że całkowita liczba bakterii w warstwie troposfery wynosi od 10^3 do 10^5 komórek/m3.  Na przykład kurz domowy składa się z włókien bawełny, włosów, bakterii, pleśni i pozostałych cząstek farby.

Czyszczenie klimatyzacji popularnie zwane “odgrzybianiem”  najczęściej wyszukiwane jest pod hasłem “odgrzybianie klimatyzacji” nie ma na celu jedynie wyeliminowania z układu zarodników grzybów. Największym zagrożeniem czającym się w nieserwisowanych układach jest bakteria Legionella Pneumophila wywołująca chorobę legionistów – ciężką, postać zapalenia płuc.

Większość ludzi zapada na chorobę legionistów, wdychając bakterie z wody lub gleby. Starsi dorośli, palacze i osoby z osłabionym układem odpornościowym są szczególnie podatne na chorobę legionistów.

Bakteria Legionella powoduje również gorączkę Pontiac, łagodniejszą chorobę przypominającą grypę. Gorączka Pontiac zwykle ustępuje sama, ale nieleczona choroba legionistów może być śmiertelna. Antybiotykoterapia jest zwykle skuteczna w przypadku choroby legionistów, to jednak niektóre osoby doświadczają problemów po leczeniu.

Choroba legionistów zwykle rozwija się dwa do 10 dni po ekspozycji na bakterie Legionella. Często zaczyna się od objawów, które charakterystyczne są dla wielu chorób, w tym grypy w tym:

  • ból głowy
  • bóle mięśni
  • gorączka, która może wynosić 40stC lub więcej.

Do drugiego lub trzeciego dnia rozwiną się inne oznaki i objawy, które mogą obejmować:

  • kaszel, który może wywołać śluz, a czasem krew
  • dusznośći
  • ból w klatce piersiowej
  • objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty i biegunka
  • uczucie splątania lub inne zmiany mentalne

Chociaż choroba legionistów atakuje przede wszystkim płuca, czasami może powodować infekcje ran i innych części ciała, w tym serca.

Łagodna postać choroby legionistów – znana jako gorączka Pontiac – może powodować gorączkę, dreszcze, ból głowy i bóle mięśni. Gorączka Pontiac nie infekuje płuc, a objawy zwykle ustępują w ciągu dwóch do pięciu dni.

Kiedy iść do lekarza?
Skonsultuj się z lekarzem, jeśli uważasz, że jesteś narażony na bakterie Legionella. Jak najszybsze diagnozowanie i leczenie choroby legionistów może skrócić okres rekonwalescencji i zapobiec poważnym powikłaniom. W przypadku osób wysokiego ryzyka, takich jak palacze lub osoby starsze, szybkie leczenie ma kluczowe znaczenie.

Bakteria Legionella pneumophila jest odpowiedzialna za większość przypadków choroby legionistów. Na zewnątrz bakterie Legionella przeżywają w glebie i wodzie, ale rzadko powodują infekcje. Jednak mogą skutecznie namnażać się w urządzeniach takich jak klimatyzatory. Pamiętaj, że regularne odgrzybianie klimatycacji jest kluczem do utrzymania powietrza w pomieszczeniu w doskonałym stanie.

Oprócz ww Legionella pneumophila w układach klimatyzacyjnych w zależności od warunków zamieszkuje od 1000 do 10.000 drobnowustrojów, które po kilku dniach tworzą kolonie. Ta niesamowita mnogość organizmów odnajduje świetne warunki do życia w warunkach dużego zapylenia w wszczególności w filtrach.

Odgrzybianie klimatyzacji

Mikroorganizmy rozmnożone z wymazu przewodu klimatyzacyjnego i zaszczepione na podłożu wzrostowym. Po lewej stronie Aspergillus Fumigatus wyrosły w temperaturze pokojowej, po prawej stronie wzrost grzybni i konidiofory A. Fumigatus oglądane pod mikroskopem złożonym.

Jeśli używasz w domu bezkanałowego systemu mini split i chcesz, aby działał płynnie, regularne czyszczenie urządzenia powinno być jednym z głównych priorytetów. Utrzymywanie urządzenia w czystości przez cały czas sprawi, że będzie funkcjonować dłużej, lepiej i wydajniej. Podobnie jak inne urządzenia mechaniczne w domu, zainstalowany bezkanałowy system klimatyzacji może gromadzić brud, kurz, pleśń i brud. Długotrwałe użytkowanie i ekspozycja na pierwiastki wpływają na integralność fizyczną oraz na ich efektywność i wydajność w dłuższej perspektywie. Dla tego czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne.

Jak zapewne wiesz, mini system split składa się z dwóch głównych komponentów – zewnętrznej sprężarki / skraplacza i wewnętrznej jednostki uzdatniania powietrza lub parownika. Wynika z tego, że czyszczenie systemu mini split wymaga zadbania o obie jednostki. Jeśli chcesz prawidłowo wyczyścić swój bezkanałowy mini system split, może być konieczne przestrzeganie kilku procedur czyszczenia wstępnego, przygotowanie materiałów czyszczących, wykonanie określonych kroków czyszczenia dwóch głównych elementów urządzenia.