Aby urządzenie działało skutecznie i wydajnie przez cały okres użytkowania, filtry, wiatrak oraz lamele klimatyzatora wymagają regularnej konserwacji. Zaniedbanie, zły serwis lub jego brak poskutkuje stałym spadkiem wydajności klimatyzacji, przy jednoczesnym wzroście konsumpcji energii.

Filtry klimatyzatora
Najważniejszym zadaniem, które zapewni wydajność klimatyzatora jest rutynowa wymiana lub czyszczenie filtrów. Zatkane, brudne filtry blokują normalny przepływ powietrza i znacznie obniżają wydajność systemu. Przy normalnym przepływie powietrza powietrze omywające filtr może przenosić brud bezpośrednio do lameli parownika i pogarszać zdolność układu do wydajnego chłodzenia. Wymiana brudnego, zatkanego filtra na czysty może obniżyć zużycie energii przez klimatyzator o 5% do 15%. Dla tego regularny serwis klimatyzatora jest tak ważny.

W przypadku klimatyzatorów centralnych filtry są zwykle umieszczone gdzieś na długości kanału powrotnego. Typowe lokalizacje filtrów znajdują się w ścianach, sufitach lub w samym klimatyzatorze. Klimatyzatory pokojowe mają zamontowany filtr w kratce skierowanej do pomieszczenia.

Niektóre typy filtrów są wielokrotnego użytku; inne należy wymienić. Są dostępne w różnych typach i wydajnościach. Czyść lub wymień filtr lub filtry układu klimatyzacji co miesiąc lub dwa w sezonie chłodniczym. Filtry mogą wymagać częstszej uwagi, jeśli klimatyzator jest w ciągłym użyciu, jest narażony na zapylenie lub jeśli w domu przebywają zwierzęta futerkowe.

Lamele klimatyzatora

Lamele parownika klimatyzatora i lamele skraplacza gromadzą brud przez miesiące i lata pracy. Czysty filtr zapobiega szybkiemu zabrudzeniu cewki parownika. Z czasem jednak cewka parownika będzie nadal gromadzić brud. Brud ten ogranicza przepływ powietrza i izoluje pełną powierzchnię lameli, zmniejszając jej zdolność do pochłaniania ciepła. Aby uniknąć tego problemu, co roku sprawdzaj lamele parownika a w przypadku wystąpienia nieprzyjemnych zapachów nie używaj urządzenia i natychmiast zleć jego serwis.

Zewnętrzne wężownice skraplacza mogą się również bardzo zabrudzić, jeśli otoczenie na zewnątrz jest kurz lub w pobliżu znajdują się liście. Możesz łatwo zobaczyć cewkę skraplacza i zauważyć, czy brud gromadzi się na jej żebrach.

Należy zminimalizować ilość cząstek stałych, pochodzących z powietrza w pobliżu skraplacza. W zależności, w jakim miejscu usytuowana jest jednostka zewnętrzna, jej otwory są narażone na opadające liście, trawę z kosiarki oraz inne źródła brudu i zanieczyszczeń. Czyszczenie obszaru wokół jednostki, usuwanie wszelkich zanieczyszczeń i przycinanie liści co najmniej 0,6 metra pozwala na odpowiedni przepływ powietrza wokół skraplacza. Regularnie wykonuj przeglądy klimatyzacji!

Lamele

Aluminiowe lamele na cewkach parownika i skraplacza można łatwo zgiąć i mogą blokować przepływ powietrza przez cewkę.

Odprowadzanie kondensatu

Od czasu do czasu należy sprawdzić drożność przewodu odprowadzajacego skropliny. W przypadku wystąpienia niedroźności należy przepchać go najlepiej przy użyciu sprężonego powietrza lub przeprowadzić sztywny drut przez kanały odpływowe urządzenia. Zatkane kanały odpływowe uniemożliwiają swobodnemu usuwaniu skroplin z jednostki wewnętrznej co może spowodować wyciek wewnątrz pomieszczenia.

Przygotowanie do zimy

Jeśli nie używasz go do ogrzewania zakrycie jednostki zewnętrznej centralnego klimatyzatora ochroni jednostkę przed zimą i zanieczyszczeniami.

Wizyta serwisanta

Gdy stwierdzisz nieprawidłowości w działaniu urządzenia skontaktuj się z nami i zleć serwis klimatyzatora.

Technik powinien sprawdzić:

  • ilość czynnika chłodniczego.
  • szczelność układu z czynnikiem chłodniczym za pomocą detektora wycieków.
  • przepływ powietrza przez lamele parownika.
  • zaciski elektryczne – oczyścić i dokręcić połączenia a w razie potrzeby zaizolować odsłonięte i potencjalnie niebezpieczne elementy.
  • kompresor pod kątem szczelności i zużycia/ poziom oleju.
  • dokładność pomiarów termostatu.